Menu Zamknij

montaż słowno-muzyczny ,,Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja”

 

Konstytucję trzeciomajową

Świętujemy na biało-czerwono

Może już wiecie, może nie wiecie

Pierwsza w Europie, druga na świecie

 

 

W coroczny kalendarz uroczystości w naszej szkole wpisany jest apel z okazji Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Chcąc przybliżyć całej społeczności to ważne wydarzenie z historii naszego kraju, uczniowie klas II A i II B oraz klasy V B przygotowali montaż słowno-muzyczny. Była to okazja do refleksji nad wydarzeniami sprzed 232 lat, do pielęgnowania patriotyzmu wśród najmłodszych oraz do przeżycia dumy z tego, że jesteśmy Polakami.

Apel rozpoczęto uroczystym odśpiewaniem hymnu państwowego. Uczniowie klas młodszych i starszych recytowali wiersze o tematyce patriotycznej i śpiewali pieśni. Podczas uroczystości przypomniano definicję ustawy zasadniczej oraz przybliżono okoliczności ustanowienia konstytucji z 1791 roku. Lekcja historii przedstawiająca całej społeczności szkolnej ten ważny fakt z dziejów Polski przeplatana była pięknymi utworami muzycznymi w wykonaniu solistów naszej szkoły. W repertuarze podniosłych pieśni znalazły się utwory: ,,Pisk Białego Orła”, ,,Jest takie miejsce”, Hymn 3 –maja” oraz ,,Witaj majowa jutrzenko”. Nie zabrakło też utworów w wykonaniu uczniów klas drugich, którzy dedykowali swoje wykonanie szczególnie dla młodszej społeczności naszej szkoły. Wśród ich repertuaru znalazły się piosenki ,, Konstytucja 3 maja”, ,,Wierzby i bociany”, ,,Polska flaga”.

Podczas swojego występu młodzi artyści nawiązali również do święta obchodzonego 2 maja – Dnia Flagi. Ogromny podziw i uznanie publiczności zdobyły tańce z flagami w wykonaniu zarówno uczniów klasy 5 jak również klasy 2. Program artystyczny wzbogacały również prezentacje multimedialne przedstawiające wydarzenia z tamtego okresu historii Polski.

W imieniu organizatorów serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia tej uroczystości. W sposób szczególny dziękujemy dyrekcji i nauczycielom, którzy czuwali nad piękną dekoracją, oprawą muzyczną i fotograficzną.

Największą nagrodą dla młodych aktorów były brawa i owacje, które rozlegały się podczas trwania akademii, jak również po jej zakończeniu. Udział w apelu skłonił do refleksji nad tym, czym dla każdego z nas jest WOLNOŚĆ, OJCZYZNA i PATRIOTYZM.

                                                                                                                       Organizatorzy:

                                                                                                                             H. Borska, J. Stręk, M. Przęczek

 Galeria zdjęć

Animacja z akademii

Skip to content