Menu Zamknij

Klasy IV a i IV b w Sandomierzu

15 czerwca 2023r. uczniowie klasy IV a i IV b wyruszyli na wycieczkę do Sandomierza.

Co prawda, serialowego ojca Mateusza spotkać nam się nie udało, ale na sandomierskim Rynku czekała p. Julita, która oprowadziła nas po tym uroczym mieście. Był więc spacer zabytkowymi uliczkami, przejście podziemną trasą turystyczną, wspinaczka na Bramę Opatowską, zwiedzanie kościoła św. Józefa, a na zakończenie rejs statkiem po Wiśle. Przechodząc przez tzw. „Ucho Igielne” w murach miejskich, pomyśleliśmy życzenie, które ponoć ma się spełnić. Obejrzeliśmy też zamek królewski,kościół św. Jakuba otoczony winnicą i sandomierską katedrę. Chyba najbardziej utkwiły nam w pamięci legendy o Halinie, która ocaliła miasto przed Tatarami, o czterech rozdzielonych braciach (upamiętnia ich balansująca na linie przy Bramie Opatowskiej rzeźba) czy o lipach posadzonych przez Jacka Odrowąża, któremu cud pomógł w zdobyciu miejsca na budowę kościoła. Zachwycił nas także spacer malowniczym wąwozem lessowym.

Zadowoleni, wyposażeni w pamiątki ( m. in. ozdoby z krzemienia pasiastego) wróciliśmy do domu pełni wrażeń. Nasza wycieczka była możliwa dzieci dofinansowaniu z programu „Poznaj Polskę”. Naprawdę poznawaliśmy z wielką przyjemnością!

 

Galeria zdjęć

Skip to content