Menu Zamknij

warsztaty

  Warsztaty pierwszej pomocy
przedmedycznej dla uczniów
 

 

 

Pierwsza pomoc przedmedyczna jest naszym obowiązkiem i z tą niezwykle ważną tematyką należy oswajać dzieci już od najmłodszych lat. Właśnie z tego powodu w czwartek, 16.11.23r. uczniowie klas I, II, III, IV i V uczestniczyli w spotkaniach z przedstawicielami Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, których celem było uświadomienie dzieciom, jak należy postępować w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia. Szkolenie obejmowało poznanie wszystkich etapów takiej pomocy, w tym zapewnienia bezpieczeństwa sobie i poszkodowanemu, ocena stanu poszkodowanego, sprawdzenie czynności życiowych, wzywanie pomocy, a także jej bezpośrednie udzielanie. Poza tym uczniowie uczyli się właściwego postępowania w przypadku różnego rodzaju obrażeń, które mogą zdarzyć się w domu lub w szkole, np. oparzenia, zadławienia, czy zakładanie opatrunku na ranę. Uczestnicy mogli poczuć się jak prawdziwi ratownicy, ćwicząc udzielnie resuscytacji na fantomie, czy zakładając koledze opatrunek. Duże zaciekawienie wśród uczniów wzbudziło urządzenie AED, którego obsługę także prezentowali zaproszeni ratownicy.
Dzięki tego typu zajęciom uczniowie już od najmłodszych lat oswajają się ze świadomością konieczności niesienia pomocy poszkodowanym. Uczą się odpowiedniego zachowania  w obliczu wypadku, potrafią wezwać prawidłowo pomoc przez telefon oraz wykonać najprostsze czynności przy osobie poszkodowanej, kształtując równocześnie postawę odpowiedzialności za siebie i innych.

  Serdecznie dziękujemy przedstawicielom Państwowej Straży Pożarnej Panu Janowi Klusowi oraz Panu Jakubowi Falkiewiczowi za tę niezwykle praktyczną dawkę wiedzy i czekamy na kolejne zajęcia, które poprowadzone będą z uczniami najstarszych klas. 

 

M.K.

  Galeria zdjęć

Skip to content