Menu Zamknij

III A, IV A oraz IV B w Górach Świętokrzyskich

W dniach 24-25 kwietnia 2024 roku, uczniowie klas III A, IV A oraz IV B wzięli udział w wycieczce szkolnej w Górach Świętokrzyskich.
 

     Pierwszym punktem programu była niewielka miejscowość Szydłów, która charakteryzuje się doskonale zachowanym średniowiecznym układem urbanistycznym. Uczniowie mogli zwiedzić jedną z głównym atrakcji miasta, jaką jest Brama Krakowska, przez którą, jak wskazuje sama nazwa, wiodła droga do ówczesnej stolicy, a także zobaczyć najstarszą zachowaną synagogę w województwie świętokrzyskim i jedną z najstarszych w Polsce.
     Drugim punktem była miejscowość Kurozwęki. Słynie ona z przepięknego Pałacu, którego historia sięga XIV wieku. Budynek pełniący niegdyś funkcję obronne, wybudowany jako jeden z pierwszych murowanych zamków rycerskich w Polsce, przebudowany został na formę pałacu, w którym zamieszkiwały rodziny Kurozwęckich, Lanckorońskich, Sołtyków i Popielów. W grudniu 2000 roku na teren pałacu stworzono zagrodę bizonów, która obecnie stanowi jedną z atrakcji, czego mogli doświadczyć uczniowie, podczas przejazdu specjalnym wozem, mając „na wyciągnięcie ręki” te potężne zwierzęta.
     Ostatnim miejscem zwiedzania był Klasztor na Świętym Krzyżu, którego nazwę powzięto od znajdujących się w nim relikwii Świętego Krzyża. Stanowi on jeden z zespołów klasztornych założonych przez benedyktynów, w którym znajduje się krypta jednej z historycznych postaci, kojarzonej z powieści Henryka Sienkiewicza – Księcia Jeremiego Wiśniowieckiego.
    W drugim dniu wyjazdu uczniowie mieli okazję poznać tajniki ludzkiego ciała oraz otaczającą go przyrodę w Centrum Nauki Leonarda da Vinci. To miejsce stwarzające doskonałe warunki do poszerzenia zainteresowań związanych z biologią, fizyką czy chemią.
     Przedostatnim miejscem wycieczki był jeden z najmniejszych rezerwatów przyrody w Polsce – Rezerwat Kadzielnia obejmujący obszar zaledwie sześciu tysięcy metrów kwadratowych, oraz Jaskinie Kadzielnia, które wśród wapiennych skał ukrywają niezwykłą siatkę jaskiń ukazujących bogactwo zjawisk krasowych.
     Na zakończenie wyjazdu, uczniowie mieli możliwość zwiedzenia barokowego Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach. Wybudowany w latach 1637-1641 stanowi najlepiej zachowaną, oryginalną, wczesno-barokową rezydencję pałacową w Polsce, pełniącą przez lata liczne funkcje, takie jak Szkoła Akademiczno-Górnicza, sztab legionowy Józefa Piłsudskiego czy siedziba urzędu wojewódzkiego.
 
D.B.
Skip to content