Szkoła Podstawowa nr 2
imienia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Sułkowicach

spotkanie autorskie

                             SPOTKANIE AUTORSKIE  Z DANUTĄ DRÓŻDŻ W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

                                                           

20.10.2022 r. (czwartek) w bibliotece szkolnej w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa odbyło się spotkanie z poetką Danutą Dróżdż, połączone z wystawą jej prac malarskich oraz ze szkolnym Konkursem Pięknego Czytania. Pisarka obecnie mieszka w Palczy. Pierwsze wiersze zaczęła pisać już w wieku 17-18 lat, natomiast jej tomik wierszy Oczekiwanie został wydany przez Stowarzyszenie Kolonia przy wsparciu Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w 2008 roku. 
Utwory Danuty Dróżdż są bardzo prawdziwe, wypływają prosto w serca i poruszają odbiorcę.  Traktują o życiu, o tym co ją otacza. Mówi w nich o Bogu, swoich uczuciach, tęsknotach, bólu, cierpieniu,  o ukochanych rodzicach, przyjaciołach, podróżach. Są też utwory pełne radości i wdzięczności za każdy otrzymany dar oraz  bardzo przyziemne  jak np. Zupa pomidorowa. Zapytana dlaczego pisze? Odpowiada: Piszę z powodu nieustannego zmagania się z chorobą i daję sobie wtedy odpowiedź
na pytanie, czym jest miłość, wartość cierpienia. Moje pisanie jest podróżą do miejsc nieznanych, tajemniczych. Może kiedyś będzie czas, kiedy mogłabym tam przybyć. Najważniejsze w moim pisaniu jest pozostawienie śladów mojego nie zmarnowanego cierpienia i pokrzepiającego słowa dla innych. Piszę o śnie – choć wcale nie jestem śpiochem, a także o przyjaźni, która myślę, jest początkiem wszystkiego co dobre i piękne…..

   Autorka nie tylko pisze wiersze, ale również maluje używając farb akrylowych, olejnych czasem barwników do szkła i ceramiki. Ulubionym tematem jej prac jest przyroda; kwiaty, pejzaże, góry i anioły. Prace Danuty Dróżdż były wystawiane w Bibliotece Publicznej im. Józefa Sadzika w Sułkowicach – przy Izbie Pamięci, w Strażnicy OSP w Jasienicy, w Galerii Sztuki Audialnia w Krakowie, w MOKIS Myślenice. Wiersze natomiast były recytowane przez aktorów z Piwnicy pod Baranami oraz Annę Dymną – Zupa pomidorowa.
   W wydarzeniu wzięło udział 30 uczniów (uczestnicy konkursu) : Jakub Pitala 3a, Anna Gąsienica-Mikołajczyk 3a,  Hubert Jędrzejowski-Wąsik 3b, Nikodem Król 3b, Szymon Sroka 4a, Adrianna Twardosz 4a,  Magdalena Skorut 4a,  Karolina Wilk 4b, Piotr Ochnicki 4b, Kamil Rusek 5a, Weronika Biela 5a, Igor Biela 5a, Łukasz Rogowski 5b, Oliwier  Pitala 5b, Filip Furgała 5b, Miłosz Starzec 5b, Karol Gąsienica-Mikołajczyk 6a, Klaudia Jędrzejowska 6a, Dominik Światłoń 6a, Maja Matulska 6a, Mikołaj Światłoń 6b, Szymon Zaręba 6b, Wiktor Nędza 6b, Krystian Sroka 6b, Kinga Sroka 8a, Zuzanna Światłoń 8a, Filip Skorut 8a, Agata Waruś 8b,  Filip Chromy 8b,  Matylda Dyba 8b). Reprezentanci klas, w obecności autorki czytanych wierszy, trójki jej przyjaciół (Aneta Dobosz-Waligóra, Katarzyna Biela, Michał Flaszowski) oraz pozostałych członków jury czytali wybrane przez siebie wiersze z tomiku Oczekiwanie.
Wśród prezentowanych utworów znalazły się
: Jesień, Po wadowickich ulicach, O matce, Wspominki, Moje małe dary, Podzielę się,  Cud, Roślinka, Zawołaj mnie, Zupa pomidorowa, Nowy dzień, Siła, Azyl, Ogień, Ziarno,  Zmącona cisza, List, Narodziny Afrodyty, Zeus,  Anioł,  Bez mamy, Niebo, Pozwól mi, Podarunek, Gołąb, Oczekiwanie, Już Cię nie ma, Spodobało się Panu. Jury oceniając: technikę czytania (płynność, poprawność artykulacji głosek, dykcję),  środki artystycznego wyrazu (pauzowanie, tempo jako środek ekspresji, modulacja głosu i jego natężenie, akcent zdaniowy (logiczny), mimikę, gest) oraz oryginalność interpretacyjną przyznało I miejsce ex aequo,  Joannie Bieli 3a i Kindze Sroce 8a, II miejsce Karolinie Wilk 4b,  III miejsce Karolowi Gąsienicy-Mikołajczyk 5b.
Laureaci konkursu otrzymali tomiki wierszy Oczekiwanie z osobistą dedykacją autorki, obraz wykonany przez Danutę Dróżdż obraz i dyplomy.  Po części konkursowej wszyscy uczestnicy mogli usłyszeć wiersze poetki w wykonaniu przyjaciół autorki Oczekiwania, a następnie obejrzeć wystawę jej prac malarskich i porozmawiać, a także zrobić sobie zdjęcie z gościem i otrzymać pamiątkowy autograf. Spotkanie z Panią Danutą Dróżdż  minęło nam bardzo szybko.
Okazało się niezwykle wzbogacające i …. pełne wzruszeń.
Animatorem spotkania była Biblioteka Szkolna Szkoły Podstawowej nr 2 im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Sułkowicach, a jego współorganizatorami Warsztaty Terapii Zajęciowej w Harbutowicach. Serdecznie dziękuję wszystkim uczestnikom wydarzenia, którym bliska jest piękna i wartościowa literatura.


                                                                                                                        Aleksandra Łakomy /nauczyciel bibliotekarz/

Galeria