Szkoła Podstawowa nr 2
imienia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Sułkowicach

walentynki 2023

     

Walentynki 2023

                 14 lutego 2023 r. przypada dzień świętego Walentego- patrona zakochanych oraz małżeństw, którzy w tym czasie obdarowują się drobnymi prezentami i składają sobie nawzajem życzenia. Święty Walenty był  lekarzem, biskupem i męczennikiem. Pochodził z Ternii (Włochy). Żył w czasach cesarza Klaudiusza II w III wieku. Legenda głosi, że jako biskup udzielał ślubów, mimo iż władca zabronił młodym mężczyznom wchodzić w związki małżeńskie. Sam zakochał się w niewidomej kobiecie, która pod wpływem jego miłości odzyskała wzrok. Cesarz nakazał go zgładzić, a przed śmiercią napisał list do swojej ukochanej podpisując go : „Od Twojego Walentego”. Kult świętego Walentego szybko się rozpowszechnił i trwa do dziś.

                   Z tej okazji w naszej szkole Samorząd Uczniowski zainicjował „Pocztę walentynkową”. Na szkolnym holu pojawiło się pudełko, do którego każdy mógł wrzucić kartkę z życzeniami- wykonaną samodzielnie lub zakupioną u uczniów na specjalnie przygotowanym stoisku. Dzieci z klasy III „b” przygotowały także okolicznościową gazetkę i serpentyny z czerwonymi serduszkami. Walentynki zostaną wręczone w  najbliższy czwartek tj. 16 lutego na godzinie wychowawczej.

Ciekawostka:Najdroższą kartkę walentynkową na świecie otrzymała śpiewaczka operowa Maria Callas od miliardera Arystotelesa Onassisa. Kartka została wykonana ze złota, diamentów, szafirów i brylantów. Następnie zapakowano ją w futro z norek.

Wasze kartki nie są zapakowane w futerko, tylko znajdują się w kartonowym pudle, a ileż emocji wzbudzają, gdyż ciągle ktoś ukradkiem do niego zagląda, wypatrując walentynki dla siebie. Słowa, które na nich umieściliście są cenniejsze, niż złoto oraz diamenty, bo wypływają z Waszego serduszka i uradują innych.

                                                                                                             Opiekunki SU