Szkoła Podstawowa nr 2
imienia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Sułkowicach

saniami z Mikołajem

 

#LaboratoriaPrzyszłości#LaboratoriaPrzyszłości

„Laboratoria Przyszłości”-

saniami z Mikołajem

 
 

13 grudnia 2022 r. uczniowie z klasy III „b” wzięli udział w innowacyjnych zajęciach w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”. Prowadził je pan Jan Kaciuba i bardzo szybko zaskarbił sobie uznanie wśród uczniów, dla których było to wyjątkowo ciekawe doświadczenie. Nauka połączona z eksperymentowaniem, angażująca dzieci i zdobywanie praktycznych umiejętności- oto cel, jaki przyświeca programowi „Laboratoria Przyszłości”, który cieszy się w naszej szkole dużym zainteresowaniem.

Na początku dzieci konstruowały sanie Mikołaja, co niewątpliwie pobudzało ich do kreatywnego myślenia oraz rozwijało zdolności manualne i techniczne. Poza tym manipulowanie klockami wymagało od nich współpracy w grupie, dobrej organizacji i utrzymania porządku na swoim stanowisku pracy. Nowoczesny sprzęt, który otrzymali uczniowie nie tylko rozwijał ich zainteresowania, ale przede wszystkim uatrakcyjnił proces zdobywania przez nich wiedzy i umiejętności.

W dalszej części dzieci animowały sanie, wykorzystując wizualny język programowania „Scratch”. Jego podstawy uczniowie poznająna zajęciach komputerowych, a podczas lekcji z panem Jankiem mogli go samodzielnie zastosować w praktyce i to właśnie było dla nich najbardziej fascynujące. Okazało się bowiem, że program, o którym do tej pory uczyli się w teorii, działa w rzeczywistości. Na ich oczach sanie poruszały się, skręcały w prawo lub w lewo, przyspieszały i hamowały, migotały światełkami oraz wydawały zaprogramowane przez uczniów dźwięki. Każde polecenie zapisane w programie ma realne zastosowanie, a zmiana tego polecenia powoduje natychmiastową zmianę działania urządzenia (sani). Po zakończonych zajęciach uczniowie zgodnie przyznali, że jedna godzina lekcji w tak nowoczesnej pracowni to zdecydowanie za mało.

Bardzo serdecznie dziękujemy panu Jankowi za poświęcony czas i cenne wskazówki związane z obsługą sprzętu.

Iwona Wrona

Galeria zdjęć

 Projekty uczniów