Szkoła Podstawowa nr 2
imienia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Sułkowicach

Odblaskowa szkoła

 

 

„Odblaskowa Szkoła”

 

Drodzy Rodzice, Kochane Dzieci!

 

 

We wrześniu i październiku 2021 r. nasza szkoła będzie realizowała założenia projektu „Odblaskowa Szkoła”. Ma on charakter konkursu i swym zasięgiem obejmuje województwo małopolskie. To już XI edycja tej akcji.

 Jej głównym celem jest zwiększenie bezpieczeństwa uczniów, zwłaszcza w drodze do i ze szkoły poprzez wyposażenie ich w elementy odblaskowe. Ponadto celem akcji jest zwrócenie uwagi pedagogów, rodziców i opiekunów na konieczność kontrolowania ustawowego obowiązku korzystania z elementów odblaskowych oraz promowanie wszelkich inicjatyw ograniczających zagrożenia w ruchu drogowym.

 Organizatorem konkursu są: Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, Małopolska Wojewódzka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Kuratorium Oświaty w Krakowie, Małopolski Urząd Wojewódzki i Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

 Obowiązek noszenia elementów odblaskowych przez wszystkich pieszych- niezależnie od wieku, poruszających się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym został wprowadzony w 2014 r. Warto przytoczyć badania, które wskazują, że pieszy poruszający się po zmroku bez odblasków jest widoczny przez kierowcę nadjeżdżającego samochodu dopiero z odległości 20 metrów, zaś pieszy używający odblasków zostanie zauważony już z odległości 150 metrów. Odblask może uratować zdrowie i życie.

 W ramach projektu podejmiemy liczne działania promujące bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Będą to m.in: spotkanie z funkcjonariuszem Policji, konkurs plastyczny i konkurs wiedzy dla wszystkich dzieci, nagramy film i piosenkę, zorganizujemy „Odblaskowy Różaniec” i „Odblaskowy Turniej Szachowy”, urządzimy w szkolnym holu wystawki prac dzieci oraz wiele innych. Wszystkie inicjatywy powzięte w ramach projektu będą realizowane z zachowaniem reżimu sanitarnego oraz zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami związanymi z pandemią koronawirusa.

 Zapraszamy dzieci, rodziców i mieszkańców Sułkowic do włączenia się w zaproponowane przez naszą szkołę inicjatywy w ramach akcji „Odblaskowa Szkoła”.Promuje ona noszenie odblasków, które zapewniają nam nie tylko widoczność na drodze, ale przede wszystkim istotnie wpływają na nasze bezpieczeństwo.

 W poniższym załączniku znajduje się Regulamin Szkolnego Konkursu Plastycznego dla uczniów z klas I-VIII.

 

Iwona Wrona

 

 

 

 

Załączniki:
Pobierz plik (Konkurs plastyczny o odblaskach.docx)Konkurs plastyczny o odblaskach.docx[ ]14 Kb