Szkoła Podstawowa nr 2
imienia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Sułkowicach

Spotkanie profilaktyczne z policjantem

 Spotkanie profilaktyczne z policjantem

22 września 2021 r. w naszej szkole odbyło się  profilaktyczne spotkanie z rzecznikiem prasowym Komendy Powiatowej Policji w Myślenicach .Uczniowie w dwóch grupach wiekowych: klasy IV-V i VII -VIII uczestniczyli w spotkaniu z aspirantem Dawidem Wietrzykiem, który w bardzo przystępny sposób zapoznał uczniów ze zjawiskiem cyberprzemocy w sieci i zagrożeniami wynikającymi ze spożywania dopalaczy i narkotyków.

 Nasz gość szczegółowo scharakteryzował zjawisko i formycyberprzemocy oraz jej sprawców. Zwrócił szczególną uwagę na nękanie, groźby przy użyciu różnych komunikatorów oraz rozsyłanie do znajomych ośmieszających informacji lub kompromitujących zdjęć innych osób. Takie zachowania mogą wyrządzić ogromną krzywdę osobom, których ta przemoc bezpośrednio dotyczy. Jeśli cyberprzemocą zostanie dotknięta osoba wrażliwa, może to spowodować u niej głębokie problemy psychiczne, a nawet śmierć samobójczą.Policjant radził, co robić, żeby nie zostać ofiarą cyberprzemocy, jak postąpić, będąc świadkiem takiej formy przemocy oraz gdzie szukać pomocy, gdy staniemy się ofiarą agresji w sieci.

 Prosił, aby ofiary lub świadkowie cyberprzemocy szukały wsparcia, aby nie wstydzili się porozmawiać z rodzicami, pedagogiem, wychowawcą bądź inną osobą dorosłą. Stwierdził, że RAZEM  łatwiej jest rozwiązać problem.

 Poinformował uczniów, że mogą także szukać pomocy, kontaktując się z profesjonalistami, np. z konsultantami helpline.org.pl (800 100 100).

 Prelektor poinformował uczniów, że ten rodzaj agresji w sieci nieważne czy spowodowanej pod wpływem emocji, czy w formie żartu, zawsze podlega odpowiedzialności prawnej, konsekwencje wobec prawa za hejtowanie  ponoszą już trzynastolatkowie.

 Uczniowie z klas VII – VIII zostali także zapoznani z zagrożeniami wynikającymi ze spożywania dopalaczy i narkotyków.

 Spotkanie to było bardzo owocne. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą i dojrzałością. Chętnie zadawali pytania i przedstawiali przykłady pozytywnych zachowań.

 

B.S.

 

ZDJĘCIA-KLIKNIJ