Szkoła Podstawowa nr 2
imienia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Sułkowicach

jasełka 2021

Tak, On jest królem

              17 grudnia 2021 r. odbyły się w naszej szkole jasełka, które przygotowałyśmy wraz z dziećmi z klas II „a” i II „b”. Do Świąt Bożego Narodzenia pozostał jeszcze tydzień, ale niestety od poniedziałku 20 grudnia zaczynamy naukę zdalną, stąd jasełka zostały wystawione tak wcześnie. Cała społeczność szkolna zgromadziła się na hali sportowej o godzinie 9:50, by wspólnie uczestniczyć w wydarzeniach zwiastujących cud narodzin Dzieciątka Jezus. Atmosferę zbliżających się Świąt podkreślała niecodzienna scenografia oraz galowy strój uczniów, którzy ten dzień spędzili ze swoimi wychowawcami w klasach spożywając Wigilię. Swoją obecnością zaszczycili nas Przewodnicząca Rady Rodziców, pani Emilia Piątkowska oraz ksiądz proboszcz Edward Antolak. Oczywiście nie zabrakło pana Dyrektora Marcelego Pacuta i pani Wicedyrektor Teresy Chodnik- Bigaj.
           Na początku uczennica z klasy VIII „b” Zuzanna Gielata przedstawiłanajważniejsze wydarzenia towarzyszące Bożemu Narodzeniu. Z kolei Jan Szuba odczytał fragment Ewangelii na ten temat, a Szymon Biela złożył wszystkim świąteczne i noworoczne życzenia. Wspólnie zaśpiewaliśmy także kolędę „Wśród nocnej ciszy”.
           Wreszcie nadszedł długo oczekiwany moment, kiedy swoje talenty mogły zaprezentować najmłodsze dzieci. Jasełka rozpoczęły się od „Spisu ludności”, a następnie na scenie pojawiła się Maryja i Józef, którzy bezskutecznie pukali do drzwi w poszukiwaniu miejsca na spoczynek. Diabeł cieszył się przeogromnie, że ludzie ich nie przyjęli i dzwoniąc do piekła prosił szefa o premię. Kiedy pasterze byli pogrążeni we śnie usłyszeliśmy płacz Dzieciątka. Oto narodził się Jezus- Zbawiciel świata, co radośnie ogłosiły aniołki śpiewając „Gloria in excelsis Deo”. Pastuszkowie wraz ze swoimi zwierzątkami czym prędzej udali się do Betlejem i złożyli Mu skromne podarki. Swoją zabawę z piłką przerwały też dzieci i razem z rodzicami łamały się opłatkiem na znak pokoju. Tymczasem wieść o narodzeniu nowego króla zaniepokoiła Heroda. Wezwał Mędrców, którzy podążając do stajenki mieli mu wskazać miejsce pobytu Jezusa. Trzej Królowie prowadzeni przez gwiazdę betlejemską dotarli do żłóbka, oddali pokłon Dzieciątku i złożyli dary: złoto, kadzidło oraz mirrę, a wracając do swoich krajów „inną drogą” nie zdradzili Jezusa. Do stajenki przyszły też dzieci ze szkoły ofiarując swoje serduszka  i prosząc o błogosławieństwo. Mały Jezusek otrzymał mięciutką podusię, a gwiazdki ubrały dla Niego choinkę. Jasełka ubogacił taniec dziewczynek, które do utworu „Noel” światełkiem pragnęły rozjaśnić ludzkie serca. Nawet diabeł się nawrócił. W scenie finałowej mali artyści wykonali pastorałkę pt. „Tak, On jest Królem” i zilustrowali ją ruchem, a kłaniając się publiczności otrzymali gromkie brawa.
                 Na koniec głos zabrał pan Dyrektor Marceli Pacut, który wyraził swoje uznanie dla dzieci oraz wszystkich zaangażowanych w przygotowanie jasełek. Bardzo serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców oraz księdzu proboszczowi za wsparcie, rodzicom uczniów klas drugich za przygotowanie strojów i rekwizytów, a także obsłudze za nieocenioną pomoc. Pozwolę sobie jeszcze zacytować mojego ucznia, który tuż po występie podszedł do mnie i powiedział: „Proszę panią, ja widziałem jak jedna pani płakała po naszym koncercie”.
                                                                                       Iwona Wrona i Beata Szuba

ZDJĘCIA