Szkoła Podstawowa nr 2
imienia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Sułkowicach

bezpieczne ferie zimowe 2022

 

Bezpieczne ferie zimowe 2022

 

 

W dniach 17-30 stycznia 2022 r. w naszym województwie będą trwały ferie zimowe. To czas zasłużonego odpoczynku po wytężonej pracy, którą podejmowaliśmy w czasie pandemii koronawirusa. I okres nauki był dla nas niewątpliwie bogaty w liczne wydarzenia i akcje szkolne oraz konkursy z osiągnięciami na różnych szczeblach. Dzielnie stawialiśmy im czoła angażując swoje talenty i indywidualne możliwości, a napotkane trudności wzmacniały nas w podejmowaniu wspólnych działań.

 Niezależnie od tego, gdzie i w jaki sposób będziemy spędzać ferie zimowe warto pamiętać o podstawowych zasadach, by były one bezpieczne. Działania prewencyjne w tym obszarze prowadzi m.in. Policja w całym kraju.

 Oto porady małopolskich funkcjonariuszy dla rodziców:

 1.   Zabezpiecz instalację elektryczną, wodną, gazową. Schowaj lekarstwa.

 2.   Zadbaj o opiekę zaufanej osoby dla dziecka.

 3.   Zostaw w widocznym miejscu numery telefonów do siebie i numery alarmowe.

 4.   Przypomnij dziecku o zasadach bezpieczeństwa w Internecie.

 5.   Często dzwoń do domu, aby dziecko nie czuło się samotnie.

 6.   Przypomnij dziecku, by zamykało drzwi od wewnątrz i nie wpuszczało obcych.

 7.   Zwróć uwagę dziecku, by poruszało się chodnikiem, a po zmroku nosiło odblaski.

 8.   Porozmawiaj z dzieckiem o zadach bezpieczeństwa podczas zabaw na świeżym powietrzu: na sankach, łyżwach, nartach, czy w czasie rzucania śnieżkami.

 Wskazówki policjantów dla dzieci:

 1.   Zawsze informuj rodziców, gdzie wychodzisz, z kim i kiedy wrócisz.

 2.   Baw się w grupie, unikaj ustronnych i ciemnych miejsc.

 3.   Ubieraj się stosownie do pogody.

 4.   Zjeżdżaj na sankach i nartach z dala od ulic, czy rzek.

 5.   Nie wchodź na zamarznięte zbiorniki wodne.

 6.   Nie ufaj obcym, nie wpuszczaj nieznajomych do domu.

 7.   Po zmroku noś odblaski.

 8.   Zdrowo i regularnie odżywiaj się, zadbaj o właściwą ilość snu.

 Drogie Dzieci! W razie pojawienia się sytuacji niebezpiecznej, zagrażającej Waszemu zdrowiu lub życiu natychmiast powiadomcie osobę dorosłą lub niezwłocznie skorzystajcie z numerów alarmowych. Pamiętajcie o tym, aby nie rozłączać się do czasu wyraźnego polecenia operatora. Nie dzwońcie także bez uzasadnionego powodu, by nie blokować linii telefonicznej osobie, która właśnie w tej chwili potrzebuje natychmiastowej pomocy. Życzymy Wam bezpiecznych ferii zimowych.

 

112- numer alarmowy obowiązujący na terenie całej Unii Europejskiej

 Iwona Wrona