Szkoła Podstawowa nr 2
imienia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Sułkowicach

BLIŻEJ DZIEŁ MISTRZÓW

 

FINAŁ SZKOLNEGO PROJEKTU
„BLIŻEJ DZIEŁ MISTRZÓW”

 

            Z radością pragnę poinformować, że zbliżamy się końca realizacji szkolnego projektu realizowanego w ramach przedmiotu plastyka. Zadania projektu podzielone były na dwa etapy: X 2021 i II- IV 2022r.

             Projekt obejmuje cztery kategorie działań związanych z twórczością artystyczną polskich i światowych malarzy.

 W zadania projektu zaangażowani byli wszyscy uczniowie klas czwartych, piątych oraz chętni uczniowie z klas siódmych i czwartych.

 I)                    Uczniowie klasy IVa i IVb:

 ·         poznali jakie możliwości ma plama w dziele malarskim, analizowali pod tym kątem układ niezwykłych plam w obrazie Vincenta van Gogha „ Gwiaździsta noc”, swoje eksperymenty z tworzeniem plam ukazali w autorskich pracach plastycznych „Moja gwiaździsta noc” ;

 

II)                  Uczniowie klasy Va i Vb:

 ·         poznali Nikifora- krynickiego malarza, zwanego „Matejko z Krynicy”,

 postać została uczniom przybliżona poprzez projekcję fragmentu filmu „Mój Nikofor” reż. Krzysztofa Krauze, będącego opartą na faktach opowieścią z ostatnich ośmiu lat życia artysty, zaliczanego do piątki najwybitniejszych prymitywistów świata;

 

·         poszukiwali informacji o artyście, następnie pisali biografie o życiu
i twórczości Nikifora (Epifaniusza Drowniaka), przybierały one formę krótkiej notatki, plakatu bądź lapbooka;

 

·         oglądali internetową galerię dzieł malarza prymitywisty, następnie tworzyli własne prace plastyczne zainspirowane twórczością Nikifora. Przedstawiały one głownie pejzaże:  krynickie widoki, cerkwie, wille, koleje, ale też autoportrety.

 

 III)                Uczniowie kl. VIIa i VIIb:

 ·         Tworzyli reprodukcje dzieł znanych artystów - mieli za zadanie jak najwierniej odtworzyć na dużym formacie dzieło malarskie dowolnego artysty, mieli tutaj swobodę zarówno co do wyboru malarza, jak i techniki malarskiej.

 

Było to wyzwanie dla  chętnych uczniów,   w realizację włączyły się także uczennice z kl. IVa

 

 

Ostatnim - IV etapem projektu będą „ Żywe obrazy”, które zaprezentują chętni uczniowie klas siódmych – zdjęcia udostępnimy wkrótce. 

 

Efekty dotychczasowych działań uczniów wyeksponowane są na holu szkoły, poniżej przedstawiamy galerię, która obejmuje prace rysunkowe i malarskie.

 

 

ZAPRASZAMY DO GALERII NIEZWYKŁYCH PRAC !!!

 

Dziękuję Wszystkim Uczniom za zaangażowanie podczas projektu, wiele miłych refleksji podczas tworzenia prac i Wasz wielki artyzm, którego efektem są powstałe dzieła!

 

Rodzicom gratuluję talentów swoich Dzieci!

 

                                                                                                  Ewa Jakóbek-Jezioro

 

GALERIA PRAC