Szkoła Podstawowa nr 2
imienia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Sułkowicach

BohaterON

  „BohaterOn  

Od września do listopada 2022 r. nasza szkoła włączyła się w projekt pod nazwą BohaterON. To ogólnopolska kampania historyczna, której głównym celem jest upamiętnienie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promowanie historii Polski XX wieku. Akcję realizują trzy wrocławskie organizacje: Fundacja Rosa, Fundacja Sensoria i Fundacja Pokolenia Kolumbów, których działaniom przyświeca hasło „Pamięć- Edukacja- Pomoc”. „BohaterOn” to połączenie dwóch słów: polskiego „bohater” i angielskiego „on”, czyli włączyć- co dosłownie oznacza „włącz bohatera”, poznaj jego historię. Byli to ludzie, którzy żyli w czasach drugiej wojny światowej i wykazali się postawą patriotyczną. To osoby, które nie chciały zostać bohaterami i wcale się za nich nie uważają, ale narażając swoje zdrowie oraz niejednokrotnie poświęcając życie walczyli dla ojczyzny, stając się wzorem do naśladowania.

W klasach starszych projekt od wielu już lat koordynuje pan Dyrektor Marceli Pacut, natomiast młodsze dzieci poznają dzieje naszego narodu pod czujnym okiem swoich wychowawczyń. Za pośrednictwem kampanii promujemy w ten sposób tożsamość narodową. Uczniowie poznają biografie niektórych Powstańców Warszawskich, wzbogacają wiedzę na temat niełatwych czasów, w jakich przyszło im żyć. W atrakcyjnej formie pokazujemy naszym uczniom, że historia Polski może być ciekawa. Są to wirtualne wycieczki do miejsc pamięci narodowej, bogate w treść prezentacje multimedialne, projekcje teatrzyków kukiełkowych, czy zajęcia warsztatowe rozwijające kreatywne dyskusje wśród dzieci i młodzieży. Uczniowie bardzo chętnie tworzą tematyczne plakaty z rysunkami ukazującymi, jak dzisiaj w wolnej ojczyźnie demonstrują swój patriotyzm. Podczas zajęć komputerowych wysyłają również pamiątkowe życzenia i podziękowania Bohaterom Powstania Warszawskiego.

Za naszą wschodnią granicą, nieprzerwalnie od 24 lutego trwa konflikt zbrojny. Federacja Rosyjska w nieuzasadniony sposób wypowiedziała wojnę Ukrainie. Ta przełomowa data już na zawsze zapisze się w historii Europy i świata jako moment, w którym bezpieczeństwo ludzi zostało ponownie zburzone. Niedawno obchodziliśmy 104 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Podczas uroczystej akademii na hali sportowej pan Dyrektor powiedział: „Wolność nie jest nam dana raz na zawsze, ale jest nam zadana”. Pielęgnujmywięc wartości, w których wzrastamy od pokoleń i w jakich zakorzeniona jest nasza piękna ojczyzna.

Cześć i chwała Bohaterom! Pamiętamy.

Iwona Wrona

 

Galeria