Szkoła Podstawowa nr 2
imienia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Sułkowicach

spektal teatralny

   Spektal teatralny  

 

           

W dniu 12.01.2023 roku odbyła się wycieczka edukacyjna kl. 5a i 5b do Miejskiego Ośrodka Kultury i Sportu w Myślenicach na spektakl teatralny pt.: Katarynka . Sztukę prezentowali na scenie aktorzy z Krakowskiego Teatru Współczesnego.

Celem i założeniem programowym wyjazdu do teatru było przede wszystkim:

·         podniesienie kompetencji kulturalnych w zakresie odbioru sztuki i zachowania w teatrze poprzez udział w spektaklach,

·         umożliwienie kontaktu ze sztuką poprzez aktywne uczestnictwo,

·         uwrażliwienie na piękno,

·         krzewienie kultury i estetyki żywego słowa.

            W czasie wycieczki uczniowie obejrzeli fascynujący i wzruszającyspektakl o „cudzie” ludzkiego życia. Przedstawienie dzięki prostej formie podkreślało cudowność zwykłych zdarzeń, które potrafią być pełne tajemnic. Wierna adaptacja noweli Bolesława Prusa podkreślała znaczenie filantropii w codziennym życiu, zwracała uwagę widza na problemy ludzi niezamożnych, skłaniała do refleksji nad losem potrzebujących. Spektakl poruszał także problem kalectwa, co miało na celu wzbudzenie w młodym widzu poczucia tolerancji, szacunku i akceptacji dla ludzkiej odmienności.

Udźwiękowienie przedstawienia odgrywało ogromną rolę ze względu na kluczowe znaczenie muzyki w noweli Prusa. Na pierwszy plan został wysunięty motyw tytułowej katarynki. Widowisko zawierało autorskie utwory muzyczne, a kostiumy nawiązywały do epoki  pozytywizmu. Przedstawienie obejmowało kilka form scenicznych, dzięki czemu widz odnosił wrażenie różnorodności w spektaklu.

Uczniowie po spektaklu dzielili się pozytywnymi wrażeniami z odbioru żywego słowa.

B.S.